Food Comparison and Unit Pricing Project

Food Comparison and Unit Pricing Project

Order Description

• Go to your local grocery store. Using unit pricing compare the cost per serving of eight different ready to eat cereals; two sugar coated cereals, two granola cereals, two whole grain cereals, and two cereals advertised as meeting 100% of the DRIs.
• Which is the most expensive per serving, and which is the least expensive per serving? Which cereal seems to provide the best nutritional value for the money? (200 words).
• Explain why.
Cost of Raising a Child Project
Go to the Following Web Link: http://www.babycenter.com/cost-of-raising-child-calculator
Answer questions 1–5 and then click on “Calculate.” For question #2, indicate “Yes” for single parent. In a Microsoft Word document, provide the screen shot of what the results indicated. file located in Doc Sharing, “HW220 Unit 3 Additional Instructions,” provides screen shot examples.
Then, answer the following questions in a Word document:
•    As a single parent earning on a limited income, how can you stretch your grocery dollar to plan nutritious meals for you and your children?
•    Would you seek the assistance of federal programs?
Your paper should be at least 1 page in length. Follow APA format and be certain to include a separate reference page.
Assignment 2 of 2: Food Comparison and Unit Pricing Project
Instructions:
•    Review Williams’ Chapter 10, pages 224–229 and the example provided by the White Plains, NY: Department of Consumer Protection Information in this week’s Lesson (PDF) titled “Getting the Most for Your Food Dollar” available under the Unit 3 reading.
•    Go to your local grocery store. Using unit pricing compare the cost per serving of eight different ready to eat cereals; two sugar coated cereals, two granola cereals, two whole grain cereals, and two cereals advertised as meeting 100% of the DRIs.
•    Which is the most expensive per serving, and which is the least expensive per serving? Which cereal seems to provide the best nutritional value for the money? (200 words).
•    Explain why.
Prepare the Food Comparison and Unit Pricing Project in a Microsoft Word document. Submit your work to the respective Dropbox. A sample table and text box has been provided for you as a guide in the document “HW220 Unit 3 Food Comparison Assignment Template” found in Doc Sharing.

How to place an order?

Take a few steps to place an order on our site:

  • Fill out the form and state the deadline.
  • Calculate the price of your order and pay for it with your credit card.
  • When the order is placed, we select a suitable writer to complete it based on your requirements.
  • Stay in contact with the writer and discuss vital details of research.
  • Download a preview of the research paper. Satisfied with the outcome? Press “Approve.”

Feel secure when using our service

It's important for every customer to feel safe. Thus, at College Papers Help, we take care of your security.

Financial security You can safely pay for your order using secure payment systems.
Personal security Any personal information about our customers is private. No other person can get access to it.
Academic security To deliver no-plagiarism samples, we use a specially-designed software to check every finished paper.
Web security This website is protected from illegal breaks. We constantly update our privacy management.

Get assistance with placing your order. Clarify any questions about our services. Contact our support team. They are available 24\7.

Still thinking about where to hire experienced authors and how to boost your grades? Place your order on our website and get help with any paper you need. We’ll meet your expectations.

Order now Get a quote